Przedsiębiorczość i dziecko
Jakie cechy wzmacniamy u dzieci ucząc ich gospodarowania domowym budżetem, i czy warto? Jak to robić? I po co?
Zawsze warto, zawsze ! To my jako rodzice mamy największy wpływ na nasze dzieci, i to my mamy tę szansę największego do nich dotarcia. Jesteśmy po to aby nauczyć ich jak najwięcej. Osobiście.
Bo nie zawsze rodzic będzie mógł przeprowadzić swoje dziecko na drugą stronę, ale zawczasu może nauczyć dziecko zasad samodzielnego przejścia. Stąd też temat dzisiejszego bloga. Przedsiębiorczość kojarzy się wprost z „dorosłymi” tematami, ale towarzyszy nam od najmłodszych lat! A jeśli tak nie jest, to powinniśmy to jak najszybciej zmienić, ze względu na przyszłość dzieci. Pamiętajmy o tym, że w dzisiejszych czasach, przedsiębiorczość jest pożądaną cechą. O niektórych się mówi, że rodzą się z „głową do interesów”, inni muszą wyćwiczyć u siebie pewne nawyki, które mogą zaprocentować w przyszłości. Im szybciej zaczniemy uczyć nasze dzieci przedsiębiorczości tym zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasze dzieci poradzą sobie lepiej w przyszłości. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ z przedsiębiorczością łączą się takie cechy jak: umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków, postrzeganie szans i ich praktyczne wykorzystywanie.
Po pierwsze powinniśmy zacząć od rozmowy, tak jak tłumaczymy dzieciom otaczający nas świat tak samo nie możemy unikać tematów ekonomicznych. Rodzic może przecież wytłumaczyć dziecku, dlaczego te same produkty mogą mieć różną cenę albo skąd ma on pieniądze.
Drugim sposobem jest dawanie przykładu dziecku, tzn. rodzic może pokazać dziecku, sposób gospodarowania domowym budżetem. W ten sposób dziecko może mimowolnie kopiować to zachowanie i samo będzie chciało mieć swój mały budżet tzw. "kieszonkowe".
Istnieje bardzo dobra i ciekawa metoda podziału pieniędzy na trzy części, pierwsza jest przeznaczona na wydatki codzienne, druga na przyjemności i ostatnia na oszczędności. Dziecku możemy zaproponować, aby swoje kieszonkowe podzieliło właśnie w ten sposób.
Po trzecie, już od najmłodszych lat możemy uczyć dzieci nawyków takich jak: planowanie zakupów. Z młodszym dzieckiem (5-8 lat) możemy usiąść i pokazać mu co trzeba kupić i jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy. Już w samym sklepie rodzic może pokazywać dziecku zamienniki bądź wskazać, że dany produkt firmy X kosztuje 2.99 zł, a innej jest tańszy o 50 groszy. Starsze dziecko można zaangażować do wspólnego przeglądania rachunków.
Po czwarte możemy wykorzystać gry komputerowe do nauki przedsiębiorczości u dzieci, takie jak Simsy, Zoo Tycon czy inne tego typu produkcje. Takie gry uczą gracza zarządzania zasobami naturalnymi i finansowymi, myślenia strategicznego a co najważniejsze jest to nauka przez zabawę!
W ten sposób budujemy w naszym dziecku realną umiejętność zwaną przedsiębiorczością, ale to co jest w tym istotne z punktu widzenia psychologicznego to to, że budujemy w nim poczucie sprawczości, oraz cierpliwość i zaradność. Uczymy nasz dziecko postrzegania szans i ich praktycznego wykorzystania w zmieniającej się wokół nas codzienności.
Skontaktuj się z nami :